Život není to co máme, ale to co vydržíme!

Kladenský maraton

27. listopadu 2010 v 13:02 | quassar |  Běh
Nějak mám méně a méně volného času, takže články v mojem blogu nepatří zrovna k aktuálním. Kladenský maraton proběhl 18. zaří a teď už je konec listopadu. Jsem ostuda :) Ale i tak se s vámi podělím o své dojmy.

Maratón pro mě byl vlastně celý život takový nedostižný cíl. Táta běhal, tak jsem s ním jako malý špunt na pár maratonech byl, když jsem byl pak větší a začal taky trošku běhat i deset kilometrů mi přišlo hrozně moc, natožpak 42. O absolvování maratonu jsem začal přemýšlet až loni, když jsem se do běhání trošku více obul. Druhá věc je, že už mi je přes 30 a přeci jenom vytrvalost a vůli nemívá člověk hnedka ve dvaceti.

Na Kladenský maraton me upozornila Hanka Štrynclová, která ho před několika lety také absolvovala.  Během roku jsem shromažďoval další informace o tomto závodu, ale definitivní rozhodnutí padlo až začátkem prázdnin. Věřit v jeho uběhnutí jsem vlastně začal až když jsem v Liberci v poměrně slušném čase (napoprvé) absolvoval půlmaraton. Běžeckému tréninku jsem moc nedával, přeci jenom v létě je pro mě disciplína číslo jedna hlavně cyklistika, tím neříkám, že jsem vůbec neběhal, červen - 89km, červenec - 83km a srpen - 72km. Pořádně běhat jsem začal až v září, bohužel týden před závodem jsem hodně nepříjemně spadl při triatlonu na kole a natloukl si holeň. Ještě ve čtvrtek jsem si nebyl jist jestli do toho půjdu, ale 8km běh bez bolesti rozhodl - ano jde se na to :)

Přišla sobota, brzký ranní odjezd z nové Vsi bohužel nepomohl a my měli zpozdění, chvilku to vypadalo, že to ani nestihnem. Naštěstí jsme se pak pořádně zorientovali a v 9,15 jsme byli na Kladně.  Rychle jsem se přihlásil, převlíkl a šlo se na start. Na startu bylo cca 160 lidi, což je proti bike maratonům zlomek, ale atmosféra byla také velice dobrá. Několik štíhlých černochů dávalo tušit, že se poběží celkem rychle.

A byl tu start! Dvakrát jsme oběhli pro diváky stadion a šlo se do prvního kola. Běh probíhal pěkným parkem a každé kolo měřilo pět kilometrů.  Nejdříve jsem se pohyboval zhruba v půlce startovního pole a běželo se mi dobře. Na stopkách jsem si nastavil čas 4:50 na kilometr, ale běžel jsem o cca 10s/km rychleji a nevěděl jsem co to se mnou udělá. Každé druhé kolo jsem se snažil napít a dostat do sebe i něco pevného. Gely jsem neměl, takže občestvování většínou řesil kus čokolády nebo rozinky s cukrem. Půlmaraton jsem mel za 1:40 a pořád se mi běželo moc dobře. Páté a šěsté kolo jsme se s dvěma spoluzávodníkama trošku honili, přišlo mi, že tempo šlo dost nahoru, což se nakonec ukázalo jako chyba. Od třicátého kilometru mě poměrně dost začaly pálit stehna a neustále se to zhoršovalo.

V předposledním sedmém kole mi seklo a začal jsem se bát, že nedoběhnu, tempo zase šlo rapidně dolů, ale snažil jsem se pořád běžet. Kilometry se zdály být nekonečné, cíl se vůbec neblížil. Do posledního kola jsem se ještě napil, nejhorší bolest povolila a já začal věřit v úspěsné zdolání vysněné distance. Zbývalo šest kilometrů a já si řekl, že se prostě kousnu a zkusím ještě přidat. Na čtyřicátém kilometru mě jeden pořádatel povzbudil tak, že jsem opravdu ještě dost přidal. Stadion se metr po metru blížil a já věděl, že to bude o dost líp, než jsem měl stanoveno. Na čas 3:30 jsem měl opravdu velký náskok a do cíle už moc nezbývalo. Objevil se stadion a já měl na dohled asi tři soupeře. "Ty dám", řekl jsem si. Jednoho jsem předběhl ještě před náběhem na tartan, druhého v prvním kole a toho třetí cca 200m před cílem. Doběhl jsem to nakonec za 3:23:30, svalil se na trávník a byl šťastný, že jsem to zvládl. Bylo z toho celkové 48. místo.

Táta mi skočil pro pivo, ale já nemohl skoro ani vylézt pár schodů k sedačkám. Takhle mě pálily stehna snad jednou v životě. Ale byl jsem opravdu šťastný, že se povedlo. Tímto bych chtěl poděkovat tátovi a jeho přítelkyni Ivaně za super podporu. První pokus se povedl a já s maratony rozhodně neskončil. Už teď plánuju Pražský maraton 2011 :)